Chcesz zarobić? Daj głos!

Dziś biznes można tak na prawdę zrobić ze wszystkiego. Z jednej strony jest coraz ciężej bo w porównaniu do sytuacji na rynku sprzed 30 lat dziś jest już niemal wszystko. Jednak z drugiej strony nowe technologie i postęp technologiczny wymuszają powstawanie nowych stanowisk pracy, nowych produktów i usług. Właśnie dlatego jeśli ktoś śledzi na bieżąco sytuację na rynku i znajdzie pomysł na siebie może osiągnąć wielki sukces. Jedną z takich usług, która rozwinęła się na przestrzeni ostatnich lat i jest coraz bardziej potrzebna jest… nagrywanie lektora.

Powstaje coraz więcej filmów, animacji, reklam radiowych, intro, które wymagają nagrania głosu lektorskiego. Ucho słuchaczy jest coraz bardziej czułe i wymagające. A co za tym idzie nagrania muszą być coraz ciekawsze, czystsze, kreatywne i różnorodne. Powstaje coraz więcej kursów i szkoleń dla „głosów”. Również sprzęt, programy i gadżety do nagrań są coraz bardziej zaawansowane technologicznie. To pozwala na nagrywanie lektora w różnym stylu, różnym charakterze, o różnej barwi głosu i z wieloma efektami.

Z pozoru może się to wydawać bardzo proste. Jest tekst i trzeba go przeczytać. Jednak nic bardziej mylnego! To kunszt niczym gra aktorska! Samym głosem trzeba przedstawić odpowiedni klimat historii, przekazać emocje, zagrać starszą osobę lub dziecko. Trzeba położyć nacisk na odpowiednie słowa, zachować tempo, zachować natężenie głosu. Wszystko to wymaga nie tylko lat praktyki i szkoleń ale również talentu. Do tego dochodzi również dobry sprzęt, wygłuszenie pomieszczenia, zgranie w odpowiedniej formie. To zawód kreatywny ale też wymagający odpowiednich warunków.