Dokładne golenie – najczęstsze błędy popełniane przy goleniu.

Golenie, czynność którą każdy mężczyzna wykonuje, tak często, że można konkurować z kręceniem lub prostowaniem włosów przez kobiety. Dbanie o zarost bardzo staje się codzienną poranną rutyną, bardzo często, nawet przed pierwszą kawą. Choć podobno doświadczenie zdobywa się po przez cykliczność, tak bardzo często popełniane jest kilka standardowych błędów, pomimo golenia się przez lata.

Przy goleniu często są maszynki jednorazowe, które w użytku są „trochę więcej”, niekiedy pamiętające czasy poprzedniej szczoteczki do zębów. Trudno jest uniknąć używania maszynki tylko raz, a to z powodu tego, że zwykle używana jest do poprawiania po golarce czy maszynce.

Wielokrotne używanie takiej jednorazowych golarek powoduje, iż ostrza są tępe, bardzo często nie zauważalnie, ale podczas „czyszczenia” włosów z twarzy odczuwa się uczucie szarpania. Takie maszynki lepiej wychodzi wyrywanie włosów niż ich cięcie.

W goleniu bardzo dobrym pomysłem jest wprowadzenie rutyny, która zapewni nie tylko szybsze, ale i bardziej komfortowe golenie, bez uczucia szarpania i zmniejszy to znacznie ilość podrażnień oraz infekcji.

Poprawnie wykonany cały proces golenia można „odkryć” udając się do salonu fryzjerskiego, gdzie fotele barberskie, bardzo często potrafią odwrócić uwagę od procesu golenia, umilając czas w bardzo komfortowej sytuacji. Jeśli odwiedza się salon, w celu odkrycia technik golenia, należy pamiętać, że możemy za bardzo odprężyć się.

Podstawowym krokiem jest odpowiednie zmiękczenie włosów, bardzo często golenie odbywa się „na szybko” bo nie ma dużo włosów, stąd bardzo często nie używa się nawet pianki do golenia. Również używanie samej pianki choć zmiękczy włosy, tak „musi poleżeć” by osiągnęło dobry efekt. Sprawienie by włosy, szybko stały się miękkie i łatwiejsze do zgolenia, wystarczy użyć wody z mydłem, a następnie użyć pianki. Samo mydło powoduje, że włosy stają się często suche i „łamliwe”, dlatego proces ten należy przeprowadzić szybko i sprawnie – dlatego jest to rozwiązanie idealne dla mężczyzn, dla których golenie stało się rutyną.

„Wysuszenie” włosów mydłem, a następnie pianką do golenia powoduje, iż włosy stają się bardzo delikatne, miękkie oraz szybko i sprawnie można ogolić się. Nawet tymi maszynkami „jednorazowymi”, ale wtedy należy pamiętać by po goleniu wytrzeć twarz ciepłym, lekko wilgotnym ręcznikiem w celu zminimalizowania podrażnień.

Większość podrażnień skóry jest właśnie z powodu golenia „na sucho” maszynkami, które swoją ostrość straciły jakiś czas temu, oraz zaniedbaniu skóry, a to z powodu używania „od razu” wszelkiej maści perfum, które poza ładnym zapachem, bardzo wysuszają skórę. Co w dłuższym czasie prowadzi do łatwiejszego podrażnienia skóry, a nawet uczuleń.

Dla leniwych zawsze istnieje możliwość zapuszczania brody.