Jak stres wpływa na nasze zdrowie: równowaga między pracą a życiem prywatnym

Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym jest kluczowym czynnikiem w prowadzeniu długiego i zdrowego życia. Prawda jest taka, że większość z nas spędza większość swojego życia w pracy, więc nie wystarczy odkładać zdrowia aż do emerytury!

Jak stres wpływa na Twoje zdrowie?

Związek pomiędzy stresem a chronicznymi chorobami jest dużym problemem zdrowia publicznego. Stres może zakłócić prawie każdy system organizmu, w tym system sercowo-naczyniowy, funkcje immunologiczne, systemy endokrynologiczne (hormonalne), takie jak produkcja hormonów tarczycy lub hormonów płciowych, jak również procesy metaboliczne, które regulują wagę ciała.

Badania wskazują również na związek pomiędzy stresem zawodowym a ryzykiem raka, przy czym jednym z możliwych powiązań jest nadmierna ekspozycja na substancje rakotwórcze. Dane sugerują, że długotrwałe narażenie na wysoki poziom stresu emocjonalnego może sprzyjać rozwojowi raka piersi, podczas gdy inne badanie znalazło dowody na psychosomatyczne pochodzenie raka prostaty.

Kiedy ludzie są w chronicznym stresie, mają zwiększone ryzyko rozwoju chorób serca – nawet jeśli są młodzi! W rzeczywistości, kiedy jeśli chodzi o Państwa zdrowie, to „stresory”, czyli zdarzenia, które wywołują stres u danej osoby, nie są związane tylko z pracą. Stres może powstać również z powodu problemów rodzinnych i spotkań towarzyskich z przyjaciółmi.

Co motywuje ludzi do popadania w pracoholizm

Większość ludzi dobrowolnie angażuje się w bycie pracoholikiem z różnych powodów, takich jak: strach przed zmianą, pragnienie uznania przez kolegów/szefów, niskie poczucie własnej wartości (aby poczuć się lepiej we własnej skórze), brak umiejętności/szkolenia, a także brak umiejętności zarządzania czasem. Podsumowując, stres jest normalną częścią życia.

Może on jednak prowadzić do przewlekłych chorób, jeżeli nie jest kontrolowany lub kumuluje się w czasie, dlatego równowaga między życiem zawodowym a prywatnym jest niezbędna dla Państwa zdrowia i szczęścia!

Ważne jest zachowanie równowagi między pracą a czasem wolnym

Dla równowagi ważny jest czas wolny, ponieważ daje on przestrzeń do robienia rzeczy, które poza pracą sprawiają Państwu przyjemność, jak np. spędzanie czasu z partnerem, uprawianie hobby lub angażowanie się w projekty społeczne. Badania wykazały, że tylko ci, którzy świadomie robią przerwy pomiędzy okresami intensywnej koncentracji, wykazują wzrost wydajności w dłuższych odstępach czasu.

Warunki w pracy, a generatory stresu zawodowego?

Wiele firm wymaga od pracowników pełnego zaangażowania, w wielu przypadkach firma oszczędza nawet na montaży klimatyzacji w Warszawie. Choć wydawałoby się, że standardem przyjemnych warunków pracy jest odpowiednia temperatura pomieszczenia, kiedy za oknem upał, tak w wielu firmach nie ma nawet klimatyzacji. Samo siedzenie w upale, tak że bardzo często wyjście na dwór jest „ochłodzeniem” i przewietrzeniem, nie tylko zmniejsza wydajność pracowników, ale niechęcią do samej pracy. Oznacza to, że wielu pracowników zadaje sobie dzisiaj pytanie „czy powinienem skończyć i powąchać kwiaty?”

Ciągła presja i wymagania mało kiedy idą z odpowiednimi warunkami finansowymi, a z powodu ciągłych wzrostów cen za produkty, jesteśmy skazywania odgórnie na pracę po godzinach, by móc opłacić wynajem mieszkania, czy po prostu mieć za co zjeść. Do tego wysokie ceny mieszkań, niekiedy bardzo małych zniechęcają do interakcji społecznych, bo nie ma warunków by móc spotkać się w większym gronie w mieszkaniu.

Bardzo często firma, która nie dba o pracowników zauważa zwiększenie rotacji w zatrudnieniu, a bardzo często pracownicy nie wracają z pracy zdalnej – bo po prostu im się nie opłaca. Praca w domu dała poczucie komfortu i spokoju, a przez braki odpowiednie zarządzania praca spowolniła dając odrobinę wytchnienia pracownikom.

Firmy w Polsce nie nauczyły się, że inwestycja w pracowników jest niezbędnym krokiem w rozwój firmy. Spowodowane jest tym, że rynek przyzwyczajony jest do działań, które już od wielu lat na zachodzie traktowane są jak historia, nawet przy szkoleniach. Wdrażanie rozwiązań jest z opóźnieniem, a do tego mentalność oszczędzania „bo to nie warte”. A to jest kolejnym powodem dla którego wymaga się więcej od pracowników, tak że nawet praca po godzinach nie jest płatne „bo się firmie należy”. Dotyczy to nie tylko rozwoju w warunki pracy, ale nawet w inwestowanie w minimalizowanie kosztów, które prędzej czy później firma będzie zmuszona wydać bo inaczej nie przetrwa.