Jak urządzić mały, przytulny, miejski ogród przydomowy?

Przeprowadzki Warszawa to obecnie modny kierunek. Optymalną sytuacją jest, gdy przenosimy się na zaciszne osiedle obfitujące w tereny zielone. Spełnieniem marzeń jest ogródek przydomowy – czy to w pobliżu naszego nowego apartamentu, czy okalający nasz domek jednorodzinny.

Urządzanie małego ogródka przydomowego w przytulnym stylu miejskim to czysta przyjemność, nawet dla laików ogrodnictwa czy architektury krajobrazu. Internet, prasa i telewizja obfituje w informacje i porady o urządzaniu ogrodów, doborze właściwych roślin – kwiatów, krzewów i drzew – czy zakładaniu oczka wodnego.

Na początku trzeba się zastanowić, jakie funkcje ma spełniać nasz ogródek – czy tylko wypoczynkowe? Czy zależy nam na wyeksponowaniu kwiatów – a może marzą nam się drzewka bonsai? Czy chcemy założyć kameralny ogródek warzywny? A może zasadzić krzewy i drzewka owocowe? A może ogród w stylu japońskim z oczkiem wodnym pełnym złotych rybek?

Jeżeli w temacie zakładania ogrodu przydomowego jesteśmy zupełnie zieloni, z pomocą mogą przyjść nam gotowe projekty, np. oczek wodnych czy rabatek kwiatowych. Takie projekty w prosty i przystępny sposób przedstawią nam listę produktów do zakupu i instrukcję wykonania. W przypadku rabatek kwiatowych takie projekty często zawierają agrowłókninę, czyli cienką, ciemną matę chroniącą kwiaty przed chwastami. Raz dobrze założona i odpada uciążliwy problem plewienia rabatki. Pozostaje ją nam codziennie podlewać i cieszyć się wypoczynkiem w ogrodzie.

Ogród to także przyroda nieożywiona. Możemy umieścić w nim ozdobne kamienie wokół roślin czy nawet zdecydować się na skalniak. Przytulności ogródkowi nadadzą elementy drewniane, np. pergole, schody czy podesty wokół oczka wodnego.

Jeżeli mamy małe dzieci, możemy w ogrodzie urządzić mini plac zabaw, np. wstawić zjeżdżalnię, piaskownicę czy zbudować domek na drzewie. Dzieci na pewno docenią takie atrakcje.

Jeżeli mamy zwierzęta domowe, możemy postawić budę dla psa czy urządzić naszym pupilom miejsce do szalonych zabaw.

Jeżeli pozwala nam na to metraż, możemy wstawić do ogrodu przenośny basen – to bardzo praktyczne rozwiązanie podczas upałów.

To tylko niektóre z wielu pomysłów na mały, miejski ogródek przydomowy. Jedynymi naszymi ograniczeniami jest wyobraźnia i budżet. Ale pomysłowość jest matką wynalazków – urządzając ogród własnym sumptem – możemy bardzo wiele zaoszczędzić. W dobie internetu nie jest to trudne, znajdziemy tam mnóstwo filmików z tematu zrób to sam. Wystarczy kupić w sieci potrzebne materiały i do dzieła…