Rodzaje skóry: Różne rodzaje, choroby i jak dbać o skórę

Skóra jest jedną z najważniejszych części naszego ciała – chroni nas, reguluje temperaturę i uwalnia naturalne oleje. To także to, czego używamy, aby bez słów okazywać emocje. Niestety, istnieje wiele chorób, które mogą wpłynąć na stan Twojej cery, a nawet zmienić Twój wygląd zewnętrzny. Zdrowa skóra to nie tylko tuszowanie niedoskonałości; to dbanie o siebie od wewnątrz!

Jeśli są Państwo nowicjuszami w pielęgnacji skóry, to przyzwyczajenie się do wszystkich produktów na rynku będzie dla Państwa trudnym zadaniem. Zalecamy, aby dowiedzieć się, jaki typ cery Pani posiada i wtedy poszukać odpowiednich produktów!

Istnieją cztery główne typy cery: sucha, tłusta, mieszana i wrażliwa/trądzikowa.

Cera: sucha

Sucha skóra charakteryzuje się brakiem oleju w skórze. W przypadku suchej skóry, zazwyczaj zauważą Państwo, że skóra jest napięta, szorstka i może nawet sprawiać wrażenie papieru ściernego. Brak natłuszczenia skóry może prowadzić do przedwczesnego starzenia się, ponieważ powoduje utratę elastyczności. Aby pomóc w utrzymaniu nawilżenia Państwa skóry, polecamy Państwu produkty, które zawierają glicerynę lub olej jojoba. Należy unikać produktów o intensywnych zapachach, ponieważ mogą one powodować jeszcze większe przesuszenie, dlatego lekkie zapachy są zazwyczaj lepsze dla Pani suchej skóry.

Cera: tłusta

Problem: Skóra tłusta charakteryzuje się z reguły nadprodukcją oleju w skórze. Może to prowadzić do zatkanych porów i wyprysków, które są nie tylko niekomfortowe, ale również wstydliwe. Najlepszym sposobem na walkę z tłustą skórą jest delikatny środek oczyszczający, który usunie nadmiar oleju, nie pozbawiając Państwa naturalnej bariery ochronnej. Dwa razy w tygodniu powinien być stosowany łagodny środek złuszczający, aby usunąć martwe komórki i zapobiec przyszłym wypryskom. Dla skóry trądzikowej zalecamy stosowanie produktów zawierających kwas salicylowy lub nadtlenek benzoilu, ponieważ zmniejszają one stan zapalny i pomagają zapobiegać powstawaniu nowych wykwitów.

Cera: mieszana

Problem: Skóra mieszana jest połączeniem skóry suchej i tłustej, co może utrudniać znalezienie odpowiednich produktów. Najlepszym sposobem pielęgnacji skóry mieszanej jest stosowanie delikatnego środka oczyszczającego, który usunie nadmiar oleju, nie pozbawiając Państwa naturalnej bariery ochronnej. Dwa razy w tygodniu należy stosować delikatny peeling, aby usunąć martwe komórki i zapobiec przyszłym wypryskom. W przypadku skóry trądzikowej zalecamy stosowanie produktów zawierających kwas salicylowy lub nadtlenek benzoilu, ponieważ zmniejszają one stan zapalny i pomagają zapobiegać powstawaniu nowych wykwitów.

Cera: wrażliwa/trądzikowa

Wrażliwość skóry i skóra trądzikowa charakteryzują się tym, że pory u danej osoby są zbyt wąskie. Dla skóry wrażliwej zalecamy stosowanie produktów z dużą ilością wilgoci.

Co jest wspaniałego w poświęcaniu czasu rano dla Państwa skóry jest to, że rozpoczynają Państwo dzień ze zdrowym blaskiem, co z kolei daje Państwu więcej pewności siebie! Najlepszym czasem na nakładanie kremu nawilżającego i makijażu jest noc. Dzięki temu skóra będzie miała tyle czasu, ile potrzebuje, aby zadziałać, a jednocześnie uniknie się niepożądanych wyprysków od produktów nałożonych w ciągu dnia.

Jeśli jest jedna zasada, której nie możemy wystarczająco podkreślić, to jest to: nie dotykać tak często swojej twarzy! Umycie rąk przed dotknięciem czegokolwiek innego jest prostym sposobem na uniknięcie rozprzestrzeniania się bakterii. W przeciwnym razie proszę spróbować zastosować płyn do dezynfekcji rąk po umyciu lub użyć żelowego środka czyszczącego, będąc w drodze.

Jakie są choroby cery skórnej i jak sobie z nimi radzić?

Trądzik: Trądzik jest spowodowany nadprodukcją ropy naftowej, która zatyka pory i powoduje stan zapalny. Prowadzi to do powstawania pryszczy, które mogą być zarówno nieprzyjemne jak i wstydliwe. Aby zwalczyć trądzik, proszę używać delikatnych środków czyszczących i złuszczających, które nie pozbawią Państwa skóry naturalnej bariery ochronnej. Kwas salicylowy lub nadtlenek benzoilu mogą również pomóc zmniejszyć stan zapalny i zapobiec przyszłym wypryskom.

Kontaktowe zapalenie skóry: istnieje kilka sposobów, aby pomóc złagodzić objawy. Jednym z nich jest stosowanie na noc kremu z hydrokortyzonem dostępnego bez recepty lub innego środka chroniącego skórę, zawierającego lanolinę i smołę węglową. Jeżeli zapalenie skóry jest spowodowane przez konkretną substancję, proszę ją odstawić i zobaczyć, czy objawy się poprawią. Proszę unikać noszenia syntetycznych ubrań, które mogą podrażniać skórę.

Następną chorobą skóry jest jęczmień: Jęczmień to mały ropień zlokalizowany na brzegu dolnej lub górnej powieki. Rozwija się w wyniku zakażenia gronkowcem w tym obszarze. Pierwszą oznaką jęczmienia jest obszar, który wydaje się czerwony i spuchnięty. Następnie prawdopodobnie rozwinie się to w uniesiony guzek. Jęczmień pojawia się zazwyczaj przy chronicznie suchej skórze, np. przy skórze skłonnej do wyprysków. Leczenie jęczmienia obejmuje oczyszczenie miejsca nadtlenkiem wodoru i maści antybakteryjne, które pomagają zmniejszyć stan zapalny i sprzyjają gojeniu.

Łuszczyca: jest przewlekłą chorobą zapalną o podłożu immunologicznym, która objawia się jako łuszcząca się, swędząca wysypka. Zaczyna się na obszarach skóry, które mają zwiększoną wymianę komórek naskórka. Obszary te mogą obejmować skórę głowy, łokcie i kolana. Łuszczyca jest jedną z najczęstszych chorób autoimmunologicznych występujących u ludzi i często wymaga opieki medycznej w celu leczenia objawów.

Najlepszym sposobem na uniknięcie lub poradzenie sobie z łuszczycą jest prowadzenie zdrowego stylu życia. Obejmuje to rzucenie palenia, zdrowe odżywianie, ograniczenie spożycia alkoholu, ćwiczenia fizyczne i udział w zajęciach mających na celu opanowanie stresu. Należy również pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej w okresach długotrwałego przebywania na słońcu. Państwa lekarz może przepisać miejscowe leczenie łuszczycy, jak np. miejscowe sterydy, takie jak krem na potencję lub maść zawierająca

Opryszczka: Herpes simplex virus, bardziej powszechnie nazywany HSV, jest wirusem, który wywołuje dwa rodzaje infekcji: HSV-1 i HSV-2. Najczęstszą formą opryszczki jest HSV-1, który odpowiada za około 80% do 90% wszystkich przypadków. HSV typu 1 najczęściej powoduje zimne owrzodzenia lub pęcherze gorączkowe na ustach.

Jak zapobiegać chorobom skóry?

Najlepszym sposobem na uniknięcie lub zwalczenie choroby jest również prowadzenie zdrowego trybu życia. Oznacza to rzucenie palenia, zdrową dietę, ograniczenie spożywania alkoholu i regularne ćwiczenia fizyczne. Powinni Państwo również pamiętać o noszeniu kremu z filtrem przeciwsłonecznym w okresach długotrwałego przebywania na słońcu.

Również środowisko w jakim pracuje się ma ogromny wpływ. W wielu przypadkach przez cały dzień np. w lato, skóra ma ciągle podniesioną temperaturę, a wtedy łatwo jest o różnego typu infekcje. Tutaj dobrym pomysłem może być montaż klimatyzacji np. Sprzedaż i montaż klimatyzacji – Warszawa